Media

Niemiecka media: PiS nie osiągnął swojego celu maksimum. Relacje Polski i RFN pozostaną napięte

psav zdjęcie główneWyniki wyborów w Polsce „mogą oznaczać kontynuację sporu z Brukselą o reformę systemu wymiaru sprawiedliwości. Również relacje polsko-niemieckie pozostaną najprawdopodobniej napięte, ponieważ PiS stawia Niemcom żądania reparacji” – pisze ‚Frankfurter Allgemeine” na swojej stronie internetowej.
Konserwatywny dziennik tłumaczy wygraną ugrupowania rządowego reformami systemu świadczeń socjalnych i dalszymi obietnicami składanymi wobec mniej zamożnych grup społecznych.
„Świadczenia na dzieci, obniżenie wieku emerytalnego, zwolnienia podatkowe dla osób poniżej 26 roku życia, jednorazowa wypłata dla seniorów – partia nie tylko obiecywała, ale też dotrzymała słowa. W dodatku wielu Polaków podziela nieprzychylna postawę wobec migrantów, a reforma systemu wymiaru sprawiedliwości jest dla nich tematem abstrakcyjnym” – wymienia „FAZ”.>>> Czytaj też: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 [EXIT POLL]
Lewicowo-liberalny „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że PiS nie ma powodów do bezwarunkowej radości.
„Partii nie udało się osiągnąć postawionego sobie celu maksimum, czyli zdobycia większości dwóch trzecich mandatów w parlamencie, która umożliwia dokonywanie zmian w konstytucji. Liczba mandatów prawdopodobnie nie wystarczy też, żeby móc odrzucać veto prezydenta” – analizuje monachijski dziennik na swojej stronie internetowej.
Z kolei liberalny tygodnik „Die Zeit” zwraca uwagę, że wynik wyborczy PiS, jest najlepszym rezultatem uzyskanym przez jakąkolwiek partię w Polsce od upadku komunizmu.
„Te liczby oznaczają coś więcej niż tylko suwerenne zwycięstwo. Niedziela stała się dniem tryumfu i rekordów dla Kaczyńskiego. Przy wyraźnie wyższej frekwencji PiS uzyskuje najlepszy wynik, jaki zdobyła jakakolwiek partia od końca komunizmu w Polsce. Po raz pierwszy też od 1989 roku ugrupowaniu rządowemu udało się pozyskać jeszcze większą sympatię wśród obywateli” – przypomina hamburski tygodnik na swojej stronie internetowej.
„Die Zeit” uważa, że celem Jarosława Kaczyńskiego jest kontynuowanie zmian w Polsce. Zdaniem magazynu możliwe są w tej sytuacji dwie drogi: rewolucyjna i ewolucyjna.
„Jeśli Kaczyński wybierze ścieżkę rewolucyjną, to przyszły rząd już wkrótce będzie eskalować spór o praworządność z UE (…). Droga ewolucyjna polegałaby na zabezpieczaniu przez PiS władzy poprzez drobne zmiany instytucjonalne” – prognozuje „Die Zeit”.
>>> Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019 [KOMENTARZE POLITYKÓW]