Media

Na @Wirtualnemedia_pl pojawił…

Na @Wirtualnemedia_pl pojawił się artykuł dot. sytuacji medialnej na Węgrzech. Sytuacje opisywali doświadczeni dziennikarze tacy jak Jarosław Kurski czy Łukasz Warzecha.

No, i do grona dziennikarzy dołączył jeden z braci Karnowskich:

Innego zdania jest Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych oraz publicysta tygodnika „Sieci”.
– Co do samej sytuacji na Węgrzech: wszyscy się dzisiaj oburzają, że wszystkie media będą w jednych rękach. Za rządów pana premiera Donalda Tuska było dokładnie to samo – wszystkie media były właściwie w jednych  rękach pod względem kapitałowym, wszystkich wtedy to samo cieszyło i to samo bawiło, pluralizm był szczątkowy. Dlatego teraz nie przekonują mnie te płacze i narzekania na koncentrację mediów na Węgrzech i skupienie ich pod jednym „berłem” w sytuacji, kiedy potężne monopole w Polsce, chociażby niemieckie i z udziałem kapitału niemieckiego mają potężny wpływ na opinię publiczną. Tego dowiedzieliśmy się choćby z listu pana Marka Dekana. Są one w mojej opinii politycznie kreowane, używane do celów politycznych i gospodarczych – zaznacza Michał Karnowski.
Dodaje, że „nie ma poczucia, że to co dzieje się na Węgrzech jest drastycznie inne od tego, czego doświadcza wiele krajów, na przykład Bułgaria”.
– Czy tam jest wolność słowa, czy media są tam w pełni wolne? Rumunia? Wreszcie Niemcy, gdzie widzieliśmy przykłady cenzury i widzimy kreowanie medialnej polityki przez kręgi rządowe. Tylko Węgry  są pod ostrzałem, tam każdy ruch związany z mediami ogląda się pod lupą. Trochę dlatego, że tam poszło to w odwrotnym kierunku – inne grupy polityczne dominują, nie lewicowo-liberalne. Węgierski model nie  jest tak drastycznie różny od tego, co obserwujemy w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Za to może korzystniejszy dla kraju, bo  w redakcjach dominuje myślenie kategoriami narodowego interesu węgierskiego. W Polsce często media nie myślą o polskiej racji stanu, a ją zwalczają. Mam poczucie, że na Węgrzech nie dzieje się nic specjalnego, są tam zapewne jakieś patologie, ale nie jest to specjalnie różne od tego, co dzieje się w innych krajach – komentuje członek zarządu Fratrii.
Według niego „nie chodzi o to, że dzieje się tam coś dobrego lub coś złego, tylko chodzi o to, że nie rządzą tam te siły polityczne, które powinny, które są pieszczochami establishmentu europejskiego”.
– Przyjąłbym całą krytykę, zrozumiałbym wszystkie żarty i wątpliwości, gdyby było tak, że w innych krajach komuś nadmierna koncentracja również by przeszkadzała. Tak nie jest: za Tuska w Polsce nie przeszkadzało, w Bułgarii obecnie nie przeszkadza, w Rumunii również. Wszędzie wszystko wolno, pod warunkiem, że gdzieś nie rządzą konserwatyści – podkreśla Karnowski.

https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/koncentracja-mediow-na-wegrzech-dziennikarze-jeden-propagandowy-przekaz

#neuropa #polityka #bekazprawakow #tysiacurojenrezimowychmediow #wegry #media