Media

Kalejdoskop #9 Ten sam…

Kalejdoskop #9
Ten sam newsletter, ale za każdym razem inny 🙂

Witaj wieczorową porą! 🙂 Przygotowałem dla Ciebie zestawienie ciekawych streszczeń, opisów, wskazówek i przydatnych narzędzi. Które z nich wykorzystasz?

1. Jaki związek mają ćwiczenia fizyczne z funkcjonowaniem umysłu, mózgiem i zdrowiem psychicznym? Ogromny – i jest na to solidna literatura naukowa. Ćwiczenia to nie tylko poprawa kondycji, sylwetki czy siły. Już w 1887 roku w artykule naukowym znalazło się nawiązanie sugerujące, że aktywność fizyczna może poprawiać sprawność mózgu. Aktualnie, w świetle badań wskazuje się na poprawę koncentracji, energii, samopoczucia, pamięci i zdolności uczenia się. Regularne ćwiczenia częściowo bronią mózg przed starzeniem się – tzn. mogą spowalniać ten proces. Jednym z mechanizmów, które mają na to wpływ jest zwiększone tempo przepływu krwi przez organizm, co ułatwia zaopatrywanie w substancje odżywcze oraz usuwanie zbędnych metabolitów. Warto dodać, że wykonywanie wyłącznie ćwiczeń siłowych, bez większego zwiększania tętna może mieć ograniczone korzyści w tym aspekcie.
– Exercise and Your Brain (Improve Your Brain Function & Mental Health) (Film, ENG)

#cwiczenia #zdrowie #mozg

2. Media społecznościowe dają Nam m.in. iluzję kontaktów społecznych. Złudny kontakt i zbyt częste używanie mogą na dłuższą metę potęgować poczucie osamotnienia i niepokoju. Promowane są w nich przede wszystkim treści pozytywne, zaskakujące, zdumiewające, często też idealne, piękne i poruszające. Może to negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości poprzez pokazywanie wizji „lepszego świata” niż ten, w którym żyjemy na co dzień. Mimo dużej aktywności w takich mediach, możemy odczuwać osamotnienie, a niekiedy nadmierna koncentracja na tym, aby dobrze wypaść sprawia, że zamiast korzystać z chwili, staramy się np. zrobić jak najlepsze zdjęcie do wstawienia na „fejsa” lub „insta”. Korzystanie z mediów na smartfonie wieczorem może wpływać negatywnie na sen, natłok informacji na problemy z koncentracją, a wszystko to łącznie może prowadzić nawet do zaburzeń zdrowia psychicznego. Nie musisz od razu rezygnować, ale przynajmniej zaobserwuj, czy w Twoim życiu mediów społecznościowych nie jest za dużo 🙂
– Gorsza koncentracja i samoocena. Jak media społecznościowe rujnują naszą psychikę? (Artykuł, PL)
https://www.focus.pl/artykul/jak-media-spolecznosciowe-rujnuja-nasza-psychike-6-sposobow
#media #internet #technologia

3. Rozwój osobisty to określenie, które w ostatnim czasie stało się już „memem”, często jest wręcz wyśmiewane – nie bez przyczyny. Mnóstwo „guru rozwoju osobistego” wręcz prześciga się w robieniu swojego show, natomiast zapomina lub nie chce mówić o podstawach. Pułapki rozwoju osobistego to:
1. Może napędzać przekonanie, że nie jesteś wystarczająco dobry – popularne „stawanie się najlepszą wersją siebie” stawia Ciebie od razu na gorszej pozycji – wskazuje, że teraz nie jesteś najlepszy, a nawet, że jesteś gorszy. Zamienia się to więc w wyścig szczurów. Zdecydowanie lepiej jest zaakceptować to, co masz – i wtedy brać się za rozwój;
2. Oczekiwanie perfekcji, zamiast poznawania siebie i samoakceptacji;
3. Przeładowanie informacjami – podcasty, artykuły, filmy, szkolenia, warsztaty, miliony technik i specjalistów – każdy ma inne rozwiązanie, każdy ma swoją wizję. Przytłoczenie informacjami może sprawić, że nie będziesz w stanie wybrać nawet od czego zacząć;
4. Narzucanie sobie dużej ilości nawyków i zasad, próbowanie wielu nowych zadań i obowiązków – jeśli tego jest za dużo, to traci to sens i przytłacza;
5. Brak balansu – nadmierne skupienie na jakimś celu może zubażać życie w innych sferach, chociażby zdrowia czy rodziny;
6. Upraszczanie rozwoju do narzędzi i technik – prawdziwy rozwój to coś więcej, niż proste rozwiązania. Lepiej jest po prostu dążyć do zrozumienia siebie, pogłębiania świadomości na swój temat.
– Pułapki Popularnego Rozwoju Osobistego (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=iwPzMx3l0S
#rozwoj #rozwojosobisty #psychologia

4. „Szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa, zwłaszcza związane z rodzicami, mają istotne znaczenie dla naszego zdrowiatekst pogrubiony****, nie tylko psychicznego, także w wieku dorosłym”. Występuje korelacja wskazująca, że wspomnienia z najmłodszych lat mają wpływ na występowanie zaburzeń zdrowia psychicznego oraz ogólne zdrowie osób, nawet w średnim wieku. Obejmuje to m.in. wyższą jakość relacji czy mniejszą podatność na nałogi.
– Szczęśliwe dzieciństwo procentuje całe życie… (Artykuł, PL)
https://www.rmf24.pl/nauka/news-szczesliwe-dziecinstwo-procentuje-cale-zycie,nId,2654016
#psychologia #zdrowie #nauka

5. Czy można pasję łączyć z pracą? Co powoduje, że rano wstajemy chętnie do pracy? Jakie cechy osobowości przyczyniają się do satysfakcji zawodowej i życiowej? Jakie nastawienie wpływa na kształtowanie przedsiębiorczości i kreatywności? W zasadzie to nastawienie i to w jaki sposób myślimy sprawia, że tę samą czynność możemy rozumieć i odczuwać w zupełnie inny sposób. Prelegent wspomina także, że bardzo dużą rolę w odczuciu satysfakcji pełnią wiedza i zaradność, a najlepszy sposób łączenia pracy z pasją to po prostu czerpanie satysfakcji z tego co się robi – niezależnie od tego, czy pierwotnie była to praca czy hobby. Warto pamiętać też, że Nasz sukces nie musi być nieszczęściem innych – może być i często jest również ich sukcesem.
– Żeby kochać pracę, trzeba kochać życie – Piotr Voelkel (Wykład, PL)

#praca #nastawienie #postawy

6. Wtyczki do przeglądarki, które umożliwiają blokowanie mediów społecznościowychtekst pogrubiony**** lub innych stron po określonym czasie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko w mediach społecznościowych uciekają Nam godziny. Tego typu „zegarki” pokazują ile czasu tak naprawdę bardzo często marnujemy tam, gdzie wcale nie jest to potrzebne.
Firefox: LeechBlock NG, anti-social
Chrome: Social Media Death Clock
Możemy też poszukać programów działających globalnie, jednym z nich jest mało dostępny już „SelfRestraint”
– Wtyczki do przeglądarek (Wtyczka)
https://chrome.google.com/webstore/detail/social-media-death-clock/jjmjickedeooblgpimknfghpfffncfhb
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/anti-social-blocker/
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/leechblock-ng/
#media #czas #produktywnosc

7. Tylko 1 z 10 pacjentów, którzy zostali poinformowani o tym, że powinni zmniejszyć masę tkanki tłuszczowej (schudnąć) szuka pomocy u specjalisty.tekst pogrubiony**** Spośród badanej grupy 1908 grubasów, 68% podjęło próbę utraty wagi, ale tylko 4,7% zgłosiło się do dietetyka, 3% do trenera personalnego i 2,8% do lekarza. Trochę częściej pomocy u specjalisty szukały kobiety. Tak mały odsetek osób zwracających się o pomoc do specjalisty może skutkować mniejszą szansą na sukcesywne osiągnięcie celu i poprawę stanu swojego zdrowia.
– Only 1 in 10 Patients Told to Lose Weight Seek Help From a Health Professional: A Nationally Representative Sample (Artykuł, ENG)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30922060
#otylosc #nadwaga #odchudzanie

8. Platforma stworzona po to, aby zbudować nawyk regularnego, codziennego pisania tekstu. Idealne narzędzie dla każdego, kto chce w przyszłości zająć się blogowaniem, tworzeniem artykułów, poradników, pisać książki, copywritinigiem itp. Tekst możemy trzymać dla siebie, publikować, łączyć, albo po prostu o nim zapomnieć. Minus jest jednak taki, że narzędzie to jest płatne i umożliwia tylko kilka tygodni bezpłatnego korzystania.
– 750words (Strona, ENG)
https://750words.com/
#tekst #pisanie #copywriting

9. Wyniki badań wskazują, że ekspozycja na światło niebieskie przed snem wpływa na pogorszenie jego jakości.tekst pogrubiony**** Ma to związek z faktem, iż Nasze organizmy odczytują światło niebieskie jako dzień, co powoduje zaburzenia w wydzielaniu melatoniny. Możemy ograniczać niebieskie światło, a najprościej jest to zrobić przy użyciu „trybu nocnego” w Naszych urządzeniach, lub korzystając z aplikacji takich jak f.lux czy Twilight. Światło dziennie to barwa >5000K, neutralne około 4000K, ciepłe około 3000K, natomiast przed snem powinniśmy unikać światła o barwie >2400K.
– Wpływ niebieskiego światła na nasz sen oraz zdrowie (Artykuł, PL)

Wpływ niebieskiego światła na nasz sen oraz zdrowie. Obecnie bardzo dużo mówi się o niebieskim świetle i o tym, że…

Publiée par Michał Undra sur Jeudi 6 février 2020

#swiatlo #sen #jakoscsnu

10. Struktura neuroprzekaźników (na grafice), ich podstawowa funkcja i działanie:
Adrenalina – reakcja walcz lub uciekaj;
Noradrenalina – koncentracja i uwaga;
Dopamina – satysfakcja i zadowolenie;
Serotonina – dobry nastrój;
GABA – spokój i skupienie;
Acetyloholina – uczenie się i pamięć;
Glutaminian (kwas L-glutaminowy) – pamięć, połączenia nerwowe;
Endorfiny – euforia, przyjemność.
– The structures of neurotransmitters (Grafika, ENG)
https://sebastianchudziak.pl/wp-content/uploads/2020/02/neuroprzeka%C5%BAniki-neurotransmitery.png
#psychologia #fizjologia #czlowiek

Wystarczy? Jeśli nie, to możesz też posłuchać podcastu, który ostatnio opublikowałem – https://sebastianchudziak.pl/pnz6/ – dotyka on uzależnienia od rozproszenia, a więc tematu, który poniekąd przewinął się w treści dzisiejszego newslettera. Jeśli masz propozycję ciekawych tematów, zagadnień na podcast lub artykuł – to nie wahaj się, daj mi o tym znać 🙂 A jeśli podoba Ci się to, co robię, to podziel się tym ze znajomymi. Wartość tworzy wartość, nie bójmy się nią dzielić.

Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Pozdrawiam,
Sebastian

——

Link do poprzedniego: #8
W skrócie: newsletter/agregator – streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki.
Tutaj można obserwować: #kalejdoskop
Tutaj można się zapisać: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Czasami mogą się powtórzyć treści z wykopu.

Lista do zapisu/wołania do każdego numeru: https://mirkolisty.pvu.pl/list/puk2mJB20KvXXEnS

Wołam osoby, które wyraziły wcześniej taką chęć: @bleeehah @caribbean @fruczak_furczy @Onifai @siala-lala @SVCXZ @LULU121 @Blizz4rd @qdt2k @nobodyelse @andrzej777 @Kurzalapa @novopsico @B0t3k @poul121 @rowerowa_panienka @IchBinKrzychu @SumekQQ @Tigletpilezar @BattlefieldCounterstrike @kupuje_bulki_w_almie @cartsy @karkolomny_dziurkacz @zielonyMISZCZ @a_93 @mateusz-em-16 @Imputator @mojnicknawykopie @martinlubpl @Eudeo @briskmann @thekutaz @Patrycja89 @dofniel @wisnieski @DJArmani @Pantegram @dablju1234 @szuchal @Szczepultura @mindrape @bezzebnyrekin @aktez98 @banita50000