Media

„FT”: Trump w Helsinkach zdradził interes narodowy USA

psav zdjęcie główneGazeta zaznaczyła, że poniedziałkowe spotkanie z Putinem będzie prawdopodobnie „jednym z momentów charakteryzujących jego prezydenturę”.
„Amerykański prezydent odmówił poparcia opinii własnych agencji wywiadowczych, że Rosja celowo interweniowała w wyborach prezydenckich w 2016 roku, a zamiast tego uznał za równie wiarygodne +ekstremalnie mocne i silne+ zaprzeczenie ze strony prezydenta Putina. Tuż po tym Putin poprowadził zbijający z tropu i służący jedynie jemu samemu wywód przeciwko swoim krytykom w kraju, wymieniając wszystkich swoich zwyczajowych rywali od Hillary Clinton po FBI” – napisał „FT”.
Redakcja gazety uznała, że „tego typu zachowanie Trumpa jest żenujące, jeśli dochodzi do niego w jego kraju, ale kiedy pojawia się na zagranicznym szczycie z rosyjskim prezydentem, to klasyfikuje się jako zdrada amerykańskiego interesu narodowego”.
„Trump podkopał pozycję swojego kraju i swojego urzędu na wiele istotnych sposobów. Jego występ w Helsinkach pokazał absolutnie jasno, że amerykański prezydent ceni sobie własne polityczne przetrwanie i osobistą próżność bardziej, niż jakąkolwiek wiarę w rządy prawa” – ocenił dziennik.
„Zaledwie kilka dni wcześniej Rod Rosenstein, zastępca prokuratora generalnego USA, postawił w stan oskarżenia 12 agentów rosyjskiego wywiadu, zaangażowanych w ingerencję w wybory (prezydenckie) z 2016 roku, słusznie wskazując, że te zarzuty nie powinny być traktowane jako kwestia polityczna. Ta argumentacja jednak nie dociera do Trumpa. Wszystko – włącznie z prawdą, rządami prawa i godnością Stanów Zjednoczonych – jest podporządkowane jego własnym partyjnym interesom” – napisał „FT”.
Gazeta zaznaczyła, że „chaotyczne i skupione na nim samym uwagi prezydenta nasunęły także pytania o jego intelektualną zdolność do pełnienia urzędu”, dodając, że „kontrast z opanowanym, wytrawnym i głęboko cynicznym zachowaniem Putina był bolesny do oglądania”.
Dziennik zaznaczył, że jedyna nadzieja tkwi teraz w krytyce wewnątrz Partii Republikańskiej, wskazując, że „nawet niektórzy ze zwyczajowych obrońców i sprzymierzeńców Trumpa – tak, jak były spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich – potępili zachowanie prezydenta”.
„Wysocy rangą Republikanie muszą wyjść z cienia Trumpa i wspomnieć godną pochwały rolę, jaką odegrali w wypracowywaniu ponadpartyjnego podejścia do polityki zagranicznej, która towarzyszyła Stanom Zjednoczonym podczas zimnej wojny. Partia Dwighta Eisenhowera i Ronalda Reagana powinna odrzucić zachowanie prezydenta Trumpa w Helsinkach – i potrzebuje odkryć na nowo swoją duszę zanim będzie za późno” – ostrzegł „FT”.
Wcześniej krytyczne komentarze na temat rozmów Trumpa z Putinem zamieściły także inne brytyjskie dzienniki, m.in. konserwatywny „Daily Telegraph”, centrowy „The Times”, liberalny „The Guardian” i lewicowy „Daily Mirror”.
Z Londynu Jakub Krupa
>>> Polecamy: „Haniebne”, „szokujące”, „tragiczne”. Świat komentuje zachowanie Trumpa w Helsinkach