Media

Francuskie konsorcjum sprzedaje Radio Zet. Kupili je nasi południowi sąsiedzi

psav zdjęcie główneŁączne obroty tych stacji radiowych wyniosły w roku 2017 ok. 56 mln euro. Czech Media Invest poinformował, że wśród nabytych aktywów jest Radio Zet w Polsce oraz stacje radiowe Europa 2 na Słowacji, w Czechach – Evropa 2 i Frekvence 1, a w Rumunii – Europa FM, Vibe FM and Virgin Radio.
Jak pisze francuski dziennik finansowy „Les Echos”, należąca do holdingu „spółka Lagardere Active Radio International powstała w latach 90. i najpierw rozwinęła się w krajach wschodu, po upadku muru berlińskiego (…), w strefach silnego wzrostu”. „Zwłaszcza w Polsce, dzięki uruchomieniu Radia Zet, Lagardere zdobyła znaczącą pozycję” – pisze francuski dziennik finansowy „Les Echos” – czytamy.
W Polsce Lagardere Active jest w 100 proc. właścicielem Eurozet sp. z o.o., w skład której wchodzą m.in.: Radio ZET, Antyradio, Meloradio, Chillizet, radiozet.pl, antyradio.pl, radiostacja.pl i planeta.fm. – podaje na swych stronach grupa Eurozet.
Komunikat grupy Czech Media Invest głosi też, że nabycie nowych aktywów „wzmocni jej strategię wzrostu w sektorze mediów, dodając nowy typ mediów, mających silne marki w krajach, w których działają”.
Szefem i współwłaścicielem Czech Media Invest jest Daniel Krzetinsky – prawnik i biznesmen. Magazyn Forbes wycenia jego majątek na 2,6 mld dol., ale nie jest on najbogatszym Czechem.
Krzetinsky jest m.in. właścicielem pierwszoligowego klubu piłkarskiego Sparta. Jego holding EP Industries będzie sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach. Za pośrednictwem spółki Czech Media Invest Krzetinsky ma też udziały w gigancie handlu internetowego Mall Group.
Sfinalizowanie transakcji między Lagardere i Czech Media Invest zależeć będzie od akceptacji stosownych organów. Holdingi nie uzyskały jeszcze zgody regulatorów rynku w krajach, których dotyczą te transakcje.
Operacja sprzedaży stacji radiowych to początek serii planowanych transakcji, które mają poprawić płynność i zmienić założenia strategiczne holdingu, co szef grupy, Arnaud Lagardere, ogłosił 8 marca.
Lagardere posiada między innymi aktywa w sektorze mediów, dystrybucji książek i prasy, wydawnictw książkowych.