Media

BBC: Maria Skłodowska-Curie uznana za najbardziej wpływową kobietę w historii

psav zdjęcie główneSkłodowska-Curie znalazła się na czele zestawienia, wyprzedzając walczącą z segregacją rasową afroamerykańską działaczkę na rzecz praw człowieka Rosę Parks i liderkę brytyjskich sufrażystek Emmeline Pankhurst.
W uzasadnieniu podkreślono, że Polka nie tylko stworzyła nową dziedzinę nauki – radiochemię – ale jej odkrycia pomogły także w wypracowaniu skutecznych metod walki z rakiem.
„Skłodowska-Curie może się pochwalić niebywałym szeregiem dokonań. Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla; pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą – zwracam uwagę: osobą, nie tylko kobietą – która otrzymała Nobla po raz drugi” – tłumaczyła szefowa Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki Patricia Fara, która zgłosiła kandydaturę Polki.
Fara dodała, że urodzona w Warszawie Skłodowska miała trudny start ze względu na prześladowania jej patriotycznej rodziny w Polsce pod rosyjskim zaborem, a we Francji „jako cudzoziemka była traktowana z podejrzliwością i dyskryminowana ze względu na płeć”.
Jak zaznaczono, Polka „była kobietą zarówno czynu, jak i intelektu”, a w trakcie pierwszej wojny światowej pomagała wyposażyć mobilne ambulatoria w narzędzia do prześwietleń, a nawet sama siadała za kierownicą, prowadząc je na linię frontu.
Olivette Otele z Uniwersytetu w Bath dodała, że „Marie Skłodowska-Curie i Rosa Parks funkcjonowały w zupełnie innej rzeczywistości ze względu na rasę i klasę społeczną, ale w ich historiach są interesujące podobieństwa”.
„Wykształcenie zmieniło ich sytuację jako XX-wiecznych kobiet żyjących w społeczeństwach zdominowanych przez mężczyzn. Obie walczyły z uprzedzeniami i z sukcesem znalazły dla siebie miejsce” – oceniła.
Na dalszych miejscach zestawienia znalazły się m.in. matematyczka Ada Lovelace, uznawana za twórczynię współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, była brytyjska premier Margaret Thatcher, Matka Boska, pisarka Jane Austen, księżna Diana i pierwsza kobieta-pilot Amelia Earhart.
Lista stu kobiet powstała w wyniku nominacji nadesłanych przez 10 brytyjskich historyczek, z których każda zgłosiła po 10 kandydatek. O ostatecznej kolejności zdecydowali w głosowaniu czytelnicy magazynu.
Pełna lista znajduje się we wrześniowym numerze magazynu BBC History i na jego stronie internetowej.
Z Londynu Jakub Krupa>>> Czytaj też: Polska nie jest gotowa na robotyzację, która jeszcze bardziej wydrenuje ZUS