Media

Abonament RTV do likwidacji? Czabański: To system niewydajny i niesprawiedliwy

psav zdjęcie główneCzabański podkreślił w RMF24, że – jego zdaniem – powinien być nowy system finansowania mediów publicznych, bo abonament, który jest – „jest zły”. „Obecny system abonamentowy jest niewydajny i niesprawiedliwy” – ocenił.
Jak tłumaczył poseł PiS, obecnie obowiązujący abonament jest „niewydajny”, bo płaci go tylko 8 proc. gospodarstw domowych, a niesprawiedliwy ponieważ powstaje pytanie dlaczego tylko tyle procent gospodarstw ma płacić na media publiczne.
Czabański zapytany, kiedy abonament zostanie zlikwidowany i czym zostanie zastąpiony, odparł: „To jest pytanie do ministra kultury, nie do mnie”.
Szef RMN mówił też, że media publiczne są po to, aby było w nich miejsce dla narracji innej niż narracja w mediach komercyjnych. „Media komercyjne kierują się niekoniecznie polską racją stanu” – stwierdził Czabański. Jak dodał, „nie neguje dobrej roli mediów komercyjnych”.
Polityk PiS został zapytany, czy publiczna telewizja i radio to jest miejsce na „uprawianie kontrpropagandy”. „(Media publiczne) nie powinny być propagandą, powinny pokazywać rzeczywistość” – oświadczył Czabański. Zaznaczył również, że media publiczne „równoważą rodzaj przekazu” na rynku.
Ocenił również, że media publiczne „popełniają błędy ale starają się oddać rzeczywistość”.>>> Czytaj też: Powietrzny sojusz Polski i Izraela. „Wydarzenia polityczne nie wpływają na biznes”