Media

2 mld zł na media publiczne. Duda zawetuje TVP?

psav zdjęcie główne”GW” przypomina, że chodzi o nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, według której TVP i Polskie Radio dostaną skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę w związku z utraconymi wpływami z abonamentu.
Zwraca ponadto uwagę, że budżet państwa już po raz trzeci w ten sposób dofinansowuje swoje media. „W poprzednich latach były to mniejsze pieniądze (980 mln i 1,25 mld zł)” – dodaje „Wyborcza”.
Według informacji „GW”, w Pałacu Prezydenckim rozważana jest opcja wysłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. „W ten sposób Duda uniknie konieczności tłumaczenia się, dlaczego jest przeciwko przekazaniu 1,95 mld zł na leczenie chorych na raka” – tłumaczy w rozmowie z gazetą poseł PiS. „Odpowie, że najpierw sprawdza, czy ustawa jest zgodna z konstytucją” – dodaje rozmówca „GW”.
Jak pisze „Wyborcza”, prezydent mógłby skierować ustawę pod pretekstem trybu jej uchwalenia. „W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawkę do ustawy: zarządy spółek mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków. To wątpliwe, bo posłowie pracowali nad rekompensatami za ulgi abonamentowe, a nie nad składem spółek medialnych” – wyjaśnia rozmówca „Wyborczej”. >>> Czytaj też: Prezes UOKiK: trzeba zapewnić odpowiednią różnorodność na rynku, w tym medialnym